Opublikowany przez: monika.g 2019-03-22 16:54:47
Autor zdjęcia/źródło: Noworodek a niemowlę różnice @ pixabay.com
Każdy niemowlak przez pierwszy miesiąc swojego życia jest noworodkiem. Jest to szczególny czas adaptacji dziecka do życia poza brzuszkiem mamy. Z tego powodu wielu specjalistów uważa, że okres noworodkowy można rozszerzyć nawet do pierwszych trzech miesięcy życia dziecka. Czas ten nazywany jest również „czwartym trymestrem ciąży”>> W ciągu pierwszego roku życia dziecko rozwija się bardzo intensywnie.
Noworodek – od urodzenia do 28 dnia życia.
Niemowlę – od 28 dnia życia do 1 roku życia.
Noworodkiem dziecko jest zaledwie miesiąc jednak jest to szczególny dla niego czas, w którym w jego organizmie, zachowaniu i wyglądzie zachodzą ogromne zmiany. W ciągu pierwszego miesiąca życia noworodek musi zaadaptować się do życia poza łonem mamy. Jest to dla niego bardzo duża zmiana. Przyzwyczajone do ciasnego brzuszka, w którym było zwinięte w kłębek, gdzie było bardzo ciepło (aż 37 st. C), ciemno i cicho, nagle znajduje się w dużej przestrzeni, gdzie jest jasno, głośno i dużo chłodniej (o ponad 10 st. C!). Dla dziecka jest to ogromna różnica, do której musi się przyzwyczaić w tak krótkim czasie. Zmianom ulega też praca narządów, zmieniają się doznania sensoryczne, dziecko uczy się innego sposobu oddychania, jedzenia, wypróżniania.
Noworodek wygląda również inaczej niż niemowlak. Jego mięśnie są napięte, kończyny przykurczone, a dłonie zaciśnięte w piąstki, główka zaś opada swobodnie i należy ją podtrzymywać podczas każdej czynności wykonywanej przy noworodku.
Kluczowe dla zdrowia noworodka są pierwsze doby jego życia. Wtedy następuje aktywacja wszystkich narządów. Dziecko je pierwszy pokarm z piersi mamy jakim jest siara. Oddaje pierwszy mazisty, ciemnozielony stolec nazywany smółką. Po tym lekarz neonatolog ocenia wydolność układu pokarmowego maluszka. Bada się również wydolność oddechową, krążeniową, odruchy neurologiczne itp. Do oceny noworodka kilka minut po porodzie służy skala Apgar>>
Sen noworodka jest bardzo długi i przerywany głównie przez głód. Dziecko śpi od 16 nawet do 20 godzin na dobę. Jednak sen może trwać po 3-4 godziny lub po 15 minut. Jedynym sposobem komunikowania się noworodka z otoczeniem jest płacz, więc wydaje się, że dziecko, gdy nie śpi to tylko płacze. Malec płaczem sygnalizuje głód, mokrą pieluszkę, zmęczenie, dyskomfort
Po okresie noworodkowym dziecko staje się niemowlakiem. Jest to dla niego czas intensywnego rozwoju fizycznego, psychicznego, intelektualnego i poznawczego. Wszystkie zmysły dziecka się udoskonalają, malec nabiera coraz więcej sprawności, jest coraz bardziej ruchliwy. Zaczyna od kontrolowania ruchów głowy, poprzez siadanie, pełzanie, aż do stania i chodzenia.
Kształtuje się i wyostrza jego wzrok, malec staje się spostrzegawczy i zainteresowany otoczeniem, coraz łatwiej jest mu się komunikować, rozwija się mowa.
Rozwój malca jest tak intensywny, że około 4-5 miesiąca życia dieta dziecka jest rozszerzana, nie wystarcza mu już samo mleko. W okolicach 7-9 miesiąca życia dziecka pojawiają się pierwsze ząbki. Pod koniec okresu niemowlęcego, czyli w okolicach pierwszych urodzin dziecko posiada już spory zasób słów, potrafi bardzo sprawnie raczkować, a także stabilnie stać, ćwiczy pierwsze kroki.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.